Gyakori kérdések

Összegyűjtöttük a leggyakrabban felmerülő kérdéseket, hogy Ön mindig biztos információkra támaszkodhasson. Nézzen körül, lehet, hogy a válasz már meg is van!

Részletek
Gyakori kérdések és válaszok

Fogorvosi szakrendelőnk munkatársai és annak páciensei zárt közösséget alkotnak. Kifejezetten fontosnak tartjuk azt a klasszikus értékrendet, ahol az orvos-páciens kapcsolata a bizalmon és kölcsönös tiszteleten alapul. Az ezzel járó őszinteséggel és rendszeres kapcsolattartással tudjuk biztosítani pácienseink hosszútávú egészségmegőrzését és elégedettségét. A szakmai felkészültségünk mellett fontosnak tartjuk egyéb kötelezettségeinket is. Ebből kifolyólag számtalan formanyomtatványunk és dokumentumunk biztosítja transzparens működésünk és az ön jogi biztonságát. Kollégáink sokrétű érdekeltségéből kifolyólag (oktatás, igazságügyi szakértés, közéleti szerepvállalás, tudományos aktivitás) sajátos nyitvatartási és rendelkezésre állási szisztémákat követünk.

Elsősorban akkor, ha valóban fontosnak tartja szájüregének és fogainak egészségét, továbbá amennyiben nyitott az együttműködésre egy tudatos, minőségi ellátás iránt elkötelezett rendelővel. Tudnia kell, hogy rendelési időnk a munkatársaink biológiai és szociális prioritásaihoz igazodik. Ezzel tudjuk biztosítani azt a kipihentséget és a minőségi ellátáshoz szükséges felkészültséget, ami elengedhetetlen a valódi gyógyító tevékenységhez. Amennyiben Ön a munkája mellett rugalmasan tud alkalmazkodni az általunk kínált időpontokhoz, örömmel várjuk jelentkezését.

Szakellátásunkat elsősorban azoknak a pácienseknek biztosítjuk, akik teljes körű rehabilitációra érkeznek, és nyitottak a hosszú távú, együttműködésen alapuló kezelési folyamatra. Részellátást jelenleg csak szerződött fogorvosi partnereink betegei számára tudunk biztosítani – például mikroszkópos gyökérkezelés esetén. Egyéni megkeresésekre ebben a formában sajnos nem áll módunkban eleget tenni.

Érkezésekor recepciós munkatársainkkal fog először találkozni, akik segítségére lesznek a konzultációhoz szükséges előkészületekben, ugyanis a szakszemélyzetünkkel történő találkozása előtt több formanyomtatvány kitöltése is vár Önre. Az adminisztrációs folyamat 15-25 percet, míg orvosi állapotfelmérése a választott konstrukciótól függően további 35-50 percet fog igénybe venni. A vizsgálat során szakorvosaink feltérképezik fogait, szájüregének egészségét, illetve állkapocs ízületének állapotát. A diagnosztikai vizsgálatunk részét képezi a daganatszűrés, fényképek és szükség esetén kiegészítő radiológiai és képalkotó felvételek elkészítése. Lehetőséget biztosítunk harapásának digitális modellezésére, fogstátuszának analog és digitális megörzésére, nyálvizsgálatra, és további diagnosztikus szolgáltatások igénybevételére egyaránt. A begyűjtött információk birtokában készítjük el átfogó kezelési ismertetőjét, kérése esetén egyénre szabott kezelési tervét.

Igen. A magas színvonalú ellátáshoz elengedhetetlen, hogy részletesen megismerjük az Ön szájüregi állapotát, továbbá egyéni szükségleteit. Ezért minden új páciens esetében teljes körű állapotfelméréssel kezdünk.

1. A konzultációt megelőzően egy adatbekérőt és anamnézis lapot szükséges kitölteni. Ezek a megszokott fogászati dokumentumoknál alaposabb formanyomtatványok. Kitöltésük olykor 15-20 percet is igénybe vehet. 2. Konzultációját követően szükségessé válhat kiegészítő kérdőívek megválaszolása is, annak érdekében, hogy a lehető legjobban Önre szabhassuk kezelését. 3. Rehabilitációs tervének elfogadása után is kaphat megerősítő tájékoztatókat és beleegyező nyilatkozatokat.

Minden páciens törvényi kötelezettsége, hogy az orvosi anamnézis kérdéseire válaszoljon. Az Ön saját, családtagjai, a személyzet, és más páciensek biztonsága érdekében, a kezelések sikeres véghezviteléhez fontos, hogy tudjunk egészségügyi állapotáról. Kérjük, tájékoztassa szakszemélyzetünket, amennyiben gyógyszereket szed, tudomása van szervi elváltozásról, betegségről, fertőző betegségről, allergiáról, továbbá, ha várandós, szoptat vagy esetleg korábban átesett bármilyen műtéten.

A kezelési ismertető egy átfogó tájékoztató, ahol Ön rálátást kaphat szájüregét érintő egészségügyi állapot javítását szolgáló beavatkozásokról. Mindez a konzultáció része, amelyet rendszerint a fogkőleszedést követően ismertetünk. Ezzel szemben a kezelési terv egy egyénre szabott konstrukció, ahol részletekbe menően ismerkedhet meg az általunk javasolt ellátási konstrukciókkal.

Időpontot a Kapcsolat menüpontban található elérhetőségeken keresztül tud kérni. Tájékoztatjuk, hogy rendelőnk működése eltér a tradicionális fogászati modellektől, ezért a bejövő megkereséseket lassabban dolgozzuk fel és időpontot általában 3-4 hétre előre tudunk biztosítani.

Rendelőnkben lehetőség van készpénzes és elektronikus fizetésre egyaránt. Amennyiben egészségpénztári számlát kér, azt előre szükséges jelezni, ugyanis nem állunk szerződésben minden szolgáltatóval.

Rendelőnkben minden kezelés magánellátás keretében történik, így a társadalombiztosítás (TB) nem fedezi azokat.

Az általunk adott időpontok a kezelés kezdetének időpontját jelentik és nem az érkezés idejét. Annak érdekében, hogy testileg és lelkileg fel tudjon készülni a soron következő ellátásra javasoljuk, hogy legalább 15 perccel korábban érkezzen.

Mivel minden időpontot gondosan a beavatkozás időigényéhez igazítunk, a késés veszélyeztetheti a kezelés sikeres elvégzését. Ilyenkor előfordulhat, hogy nem tudjuk elvégezni a beavatkozást és további alkalmak előjegyzése válhat szükségessé. Ez természetesen meghosszabbíthatja a rehabilitációs időt és emeli a költségeket is. Ennek elkerülése végett, kérjük, érkezzen pontosan!

Rendelőnkben nagy hangsúlyt fektetünk a zavartalan, tervezhető betegellátásra – ennek érdekében az előre egyeztetett időpontokat legkésőbb 72 órával a kezelés előtt lehet módosítani. Ez a rendszer teszi lehetővé, hogy átlátható előjegyzéssel, kiszámítható költségekkel és a minőségből nem engedve dolgozzunk. Amennyiben az időpont lemondása vagy átszervezése a kezelés előtti három munkanapon belül történik, továbbá ha valaki nem jelenik meg a megbeszélt időben, a kieső idő költségeit kénytelenek vagyunk felszámolni. Az üresjárat elkerülése érdekében arra biztatjuk Önt, hogy már a távolmaradás legkisebb esélye esetén is – legyen az egy hirtelen jött megbeszélés vagy enyhe megfázás – jelezze azt ügyfélszolgálatunk felé, lehetőleg minél előbb. Csak így van lehetőségünk arra, hogy a helyzetet rugalmasan kezeljük. Ha azonban az értesítés későn érkezik, vagy ismétlődő ütemezési nehézségek miatt a kezelések megszakadnak, új kezelési terv és árajánlat készítése válhat szükségessé. Igyekszünk mindig a lehető legjobban alkalmazkodni – ehhez viszont szükség van az Ön együttműködésére is.

Egy fog mindaddig menthető, amíg megfelelő mennyiségű csont veszi körbe a gyökerét, továbbá a megmaradt fogszövet képes mechanikailag megtartani a rá helyezett fogpótlást. Az általunk alkalmazott eljárásoknak köszönhetően az olykor eltávolításra ítélt fogaknak is tudunk adni még egy esélyt.

Kezeléseinket minden esetben megelőzi egy alapos tervezési folyamat. Ennek köszönhetően Ön partnerként vehet részt a rehabilitációban és váratlan meglepetéseket mellőzve juthat el a céljáig. Beavatkozásaink érzéstelenítésben történnek. Igény esetén pedig lehetőséget biztosítunk a bódításban/altatásban történő kezelésekre egyaránt. Minden esetben nagyításban dolgozunk és kizárólag innovatív termékeket alkalmazunk. Elvünk, hogy a lehető legtöbb ép foganyagot megőrizzük és a hiány visszaépítését biomechanikai elveknek megfelelően végezzük. Ezek által maximalizáljuk a fog életidejét.

Mivel számos kezelési lehetőség létezik, nehéz lehet eligazodni az egyes opciók között. Épp ezért honlapunk Tudástár menüpontjában található szakmai bejegyzésekkel, továbbá betegtájékoztatóinkkal igyekszünk segíteni Önt abban, hogy a saját szükségleteinek legmegfelelőbb megoldásokat vegye igénybe. Amennyiben pontosító kérdéseket szeretne feltenni, abban az esetben kérheti konzultációs szolgáltatásunkat.

Fogorvosi kezelés előtt célszerű körültekintően megválasztani, mit és mikor fogyaszt. Ha nem altatásos vagy szájsebészeti beavatkozásra érkezik, ajánlott körülbelül másfél-két órával korábban könnyű ételt enni, majd fogat mosni, hogy a szájüreg tiszta legyen. Közvetlenül a kezelés előtt már ne egyen, kerülje a zsíros, fűszeres, cukros ételeket, valamint a kávét, energiaitalt és az alkoholt is, mivel ezek kedvezőtlenül befolyásolhatják a szervezet reakcióit vagy a kezelés menetét. Folyadékfogyasztás tekintetében fontos a megfelelő hidratáltság, de a kezelést megelőző 30–60 percben már nem ajánlott nagyobb mennyiségű víz ivása, különösen hosszabb beavatkozás előtt, mivel a kezelés alatt nincs lehetőség mosdóhasználatra. Altatás vagy szedálás esetén 6 órával korábban már ne étkezzen, és 2 órával a kezelés előtt inni sem szabad. Néhány egyszerű elővigyázatossággal sokat tehet a saját kényelme és a beavatkozás zavartalan lebonyolítása érdekében.

Egy kezelés jelenthet egy alkalmat vagy egy hosszabb, akár hónapokig tartó folyamatot. Egy-egy találkozó általában 1-2 órás, de van, amikor ennél hosszabb időre van szükség. Példák főbb kezelések időigényére: Konzultáció: 1 óra; Fogkő eltávolítása: 1 óra; Szájsebészeti beavatkozás: 1-2 óra; Modern “fogtömés": 1-2 óra; Gyökérkezelés: rendszerint 2 x 1,5 óra, a kezelések között 2-3 hét szünettel; Rögzített fogpótlás: rendszerint 2 x 1,5 óra, a kezelések között 1-2 hét szünettel Teljeskörű rehabilitáció: 6-12 hónap (fogszabályozás nélkül)

Ez az első lépés nemcsak tisztább, simább fogakat jelent, hanem nagyban segíti a pontos diagnózist, és megalapozza a kezelések hosszú távú sikerét is. Fontos, hogy az eredmény tartós legyen – ehhez elengedhetetlen az otthoni, rendszeres szájápolás is. Enélkül a lepedék és a fogkő sajnos hamar visszatérhet.

A fogkőeltávolításnak több fajtája is létezik. A hagyományos tisztítás során ultrahangos eszközzel távolítjuk el a fogkövet, majd kézi műszerekkel, homokfúvással és polírozással fejezzük be a folyamatot, hogy a fogak simák és tiszták legyenek. Léteznek az előzőnél alaposabb, modernebb módszerek is, például az ún. biofilmterápia, amely során speciális festék segítségével láthatóvá is tesszük a foglepedéket. Ez nemcsak a fogak alaposabb megtisztítását teszi lehetővé szakembereink számára, hanem Önt is segíti abban, hogy jobban megértse, hol szükséges még hatékonyabban tisztítani a fogait. A kezelés szinte fájdalommentes. Abban az esetben, ha a fogkő már az íny alatt is jelen van és a gyulladás csontvisszahúzódáshoz vezetett, akkor az előbb ismertetett módszereken felül mélytisztítást (kürettálást) végzünk. Ez érzéstelenítésben történik, és a fogak koronai részének tisztításán túl, annak gyökérfelszíneire is kiterjed annak érdekében, hogy megelőzzük a további gyulladást és fogkő lerakódást.

A fogtömések célja, hogy helyreállítsák a szuvasodás miatt meggyengült fogakat. Nem alkalmazzuk a régi módszereket, amelyek a gyors, ám kompromisszumos eredményhez vezetnek. Ehelyett korszerű, tartós, esztétikus megoldásokat kínálunk. Kisebb szuvasodás esetén modern, esztétikus tömést javaslunk, amely jól illeszkedik a természetes foghoz. Közepes méretű sérülésnél úgynevezett direkt restaurációkat alkalmazunk, míg nagyobb hiány esetén már speciális biomimetikus felépítésre van szükség, esetleg egy minimálinvazív eljárással készült fogpótlásra (pl. betét, héj). Léteznek általunk bioesztétikus felépítésekként definiált eljárások, amelyeknél sablont használunk, így a teljes fogkorona precízen helyreállítható, akár nagyon kiterjedt sérülés esetén is.

Fogpótlásra akkor van szükség, amikor a fog már nem menthető fogtömési módszerekkel. A fogorvos és fogtechnikus közös munkájával készülő fogpótlások közé tartozik a korona, híd, betét, héj, a kivehető fogsor vagy az implantátumon támaszkodó fogpótlás. Az egyes fogpótlások közötti választás rendszerint attól függ, mennyire sérült a fog, milyen esztétikai és funkcionális elvárásoknak kell eleget tennie. Rendelőnkben olyan pótlásokat készítünk, amelyek nemcsak szépen néznek ki, hanem segítik a helyes rágást, beszédet és hosszú távon biztosítjak azt az érzést mintha saját fogait viselné. Megfelelő higiénia és rendszeres ellenőrzés mellett ezek a pótlások sok éven át megbízhatóan működhetnek.

A gyökérkezelés célja, hogy megszüntessük a fog belsejében kialakult gyulladást – enyhítsük a panaszokat, és végső soron megmentsük a fogat. Mikroszkópos technikával mindezt jóval nagyobb precizitással tudjuk elvégezni, hiszen nagyítás mellett a legapróbb részletek is láthatóvá válnak. Így nemcsak pontosabbak lehetünk, hanem több ép foganyagot is meg tudunk őrizni a beavatkozás során. A kezelés sikeréhez azonban nemcsak a mikroszkóp járul hozzá: speciális eszközöket, fertőtlenítő anyagokat használunk, és szükség esetén ultrahangos vagy lézeres eljárásokkal is támogatjuk a gyógyulást. Ennek köszönhetően a szövődmények előfordulása is jóval ritkább. Ha a gyökérkezelés eredményesen halad, a következő lépés a fog felső részének helyreállítása – ezt legtöbbször egy precízen illeszkedő betéttel vagy koronával oldjuk meg, a hosszú távú stabilitás érdekében.

Teljeskörű rehabilitációra akkor lehet szükség, amikor a hiányos szájhigiénia miatt sok fog érintett szuvasodásban, esetleg csontvisszahúzódásban. Alkalmazzuk foghiányok miatti rágási nehézségek gyógyításakor, vagy akár fejfájás, állkapocsfájdalom, rossz testtartás esetén is. Ilyenkor nem csak egy-két fogat kezelünk, hanem egy átfogó terv alapján az egész fogazatot tesszük rendbe. A teljeskörű kezelés során az egész szájfunkciót igyekszünk helyreállítani. Ennek léteznek egyszerűbb, hagyományosabb megoldásai és több szakterületet érintő komplex verziói is. Előbbiek rövidebb utat kínálnak, ám kevésbé kímélik a természetes foganyagot, és jobban megterhelik a szervezet alkalmazkodóképességét. A komplex verziók során gyakran dolgozunk együtt fogszabályzó szakorvossal, gyógytornásszal vagy akár logopédussal is. Így a fogakat a lehető legjobb pozícióba tudjuk állítani, ami hosszabb távon stabilabb és esztétikusabb eredményt ad.

Soron kívüli sürgősségi ellátást azoknak a pácienseinknek tudunk biztosítani, akik folyamatban lévő kezelés alatt állnak vagy a teljes rehabilitációt követően rendszeresen megjelennek kontroll vizsgálatainkon. Szabad kapacitásaink függvényében természetesen igyekszünk új megkereséseknek is eleget tenni, azonban előjegyzett kezeléseket nem tudunk átcsoportosítani telített előjegyzés esetén. Ebben megértését kérjük.

Egy sikeres fogászati kezelés 10 évig vagy akár tovább is kitarthat – de ehhez rendszeres ellenőrzés, megfelelő használat és gondos szájhigiénia szükséges. Még a legjobb tömés vagy fogpótlás is tönkremehet, amennyiben túl van terhelve, ha mellette nem megfelelő a tisztítás vagy kimaradnak az ellenőrzések. Sajnos jelenleg nincs örökké tartó, végleges fogászati megoldás. Ennek ellenére törekszünk arra, hogy az egyes beavatkozásokat minél ritkábban kelljen ismételni.

Természetesen, bármikor dönthet úgy, hogy módosít a kezelési tervén, amennyiben ez az orvosi normákkal összeegyeztethető. Fontos azonban tudni, hogy ha a kezelést már elkezdtük, a módosításnak lehetnek költségei – például ha már beszerzésre került egy anyag, vagy ha egy beavatkozás már megkezdődött. A változtatás díjáról mindig előre tájékoztatást adunk.

A fogászati kezelések hosszú távra szólnak, de – mint minden orvosi beavatkozás – nem tartanak örökké. Az elkészült fogpótlások, tömések vagy egyéb megoldások idővel elhasználódnak, és javításra vagy cserére szorulnak. A kezelések tartósságát több tényező befolyásolja, például a fogak és a száj állapota, az otthoni szájápolás, vagy akár az egyéni baktériumflóra. Még a legmodernebb technológia és a legfelkészültebb szakemberek sem tudják teljes mértékben ellensúlyozni a biológiai adottságokat. Ezért fontos, hogy a kezeléseket követően Ön 3-6 havonta megjelenjen rendelésünkön. A kontroll alkalmakra rendszeresen visszajáró pácienseink számára feltételekhez kötött, korlátozott szavatosságot tudunk biztosítani. Mivel minden kezeléstípushoz egyéni konstrukciók társulnak, ezért bővebb információval konzultációjával egyidőben tudunk szolgálni.

A fogászati kezelések hosszú távra szólnak – de ahhoz, hogy valóban tartós eredményt nyújtsanak, rendszeres kontrollra is szükség van. Ennek egyszerű oka van: a beépített anyagok, mint például a tömések vagy pótlások, nem tudnak úgy megújulni, mint a saját szöveteink. Ezért természetes, hogy idővel kopnak, változnak. Az Ön életmódja is számít: a szájhigiénés szokások, de az étrend is befolyásolja, hogy mikor lehet szükség igazításra vagy kisebb beavatkozásra. A félévente javasolt kontrollvizsgálatok lehetőséget adnak arra, hogy még időben észrevegyük a változásokat – így megelőzhetőek a nagyobb beavatkozások. A kontrollok, a hozzájuk kapcsolódó professzionális tisztítások és szükséges korrekciók elmaradása csökkentheti a kezelések élettartamát – ezért azt javasoljuk, ezeket ne halassza el. Az odafigyelés segít elkerülni a problémákat később.

Ön mindaddig aktív páciensünk, amíg a megkezdett kezelési folyamat megszakítás nélkül zajlik. Ha a terápiás folyamat félbeszakad vagy indokolatlanul elhúzódik, az eredeti kezelési terve érvényét veszítheti, mivel a fogak és a száj állapota időközben változhat. Amennyiben ez az idő meghaladja a hat hónapot, úgy közös megegyezéssel tudjuk egy új terv alapján folytatni a rehabilitációs folyamatot. Két év elteltével, azonban archiváljuk anyagát és aktív páciensi státusza megszűnik. Azokat a pácienseinket, akik már teljesen rendbe tett fogazattal távoztak, szívesen látjuk vissza a féléves kontrollokon és tisztításokon. Azonban ha a teljes rehabilitáció után a féléves kontrollokon nem vesz részt, akkor nem csak aktív státuszát szünteti meg, de a garanciájától is elesik. Amennyiben valaki ezeket hosszabb ideig nem veszi igénybe, és két évig nem jelentkezik, akkor a rendszerünkből ugyancsak archiváljuk. Archiválást követően csak akkor tudjuk ismét fogadni, ha van szabad kapacitásunk. Ilyenkor új páciensként, új feltételek mellett regisztráljuk vissza és át kell esnie a bevezető teljeskörű állapotfelmérésen.